Podatek od nieodpłatnego przekazania spółki wspólnikowi
Czynność prawna, której przedmiotem jest przekazanie przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
- Wspólnikami spółki cywilnej są trzy osoby fizyczne, które zamierzają zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki, w związku z tym spółka zostanie rozwiązania. Przed rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego wspólnika, który zamierza kontynuować jej działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej (działalność w tym samym zakresie) Przekazywany majątek spółki cywilnej będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Czy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego z jej wspólników będzie podlegało podatkiem VAT?
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zob. art. 6 pkt 1 ustawy o VAT).
Transakcja zbycia
Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia". Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o VAT pojęcie „transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta